USG stawów biodrowych

Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt diagnozuje dysplazję stawu biodrowego. Gdy po narodzinach lekarz nie stwierdzi niczego niepokojącego, wykonywane jest po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia, ale przed ukończeniem 12. Jeśli jednak odkryje patologię, należy je wykonać jak najwcześniej by podjąć odpowiednią rehabilitację.
Badanie trwa krótko i jest bezbolesne. Na skórę bioder lekarz nakłada specjalny żel, który ułatwia przenikanie fal ultrasonograficznych przez skórę i wodzenie po niej głowicą.
Jeżeli nieprawidłowość jest nieznaczna, lekarz zaleci tzw. szerokie pieluchowanie, które ma za zadanie utrzymać nóżki niemowlęcia szeroko rozwarte. Rodzice mogą też pomóc maluchowi nosząc go okrakiem w chuście lub na biodrze.
Stwierdzona przez lekarza rozwojowa dysplazja wymaga stosowania ortezy, która pomaga w odpowiednim kształtowaniu stawów biodrowych. Ma ona za zadanie utrzymać nogi dziecka w odwiedzeniu na boki i odpowiednim zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych. Konsekwentne przestrzeganie zaleconej terapii, gwarantuje sprawność przez resztę życia.

Wymagane dokumenty

Ważne!

Wymagane jest skierowanie do Poradni Preluksacji (nie do Pracowni USG, ani do Poradni Ortopedii Dziecięcej)

Jak się przygotować?

Ważne!